5 חידושים טכנולוגיים לסובלים מדמנציה

דמנציה היא בין אותן מחלות או ליתר דיוק ליקויים בתפקוד המוח שאין להן תרופה מסוימת. המשמעות היא שחולי הדמנציה צריכים לחיות עם הסימפטומים של הפרעה זו למשך שארית חייהם. רוב מקרי הדמנציה מדווחים אצל קשישים.

עם דמנציה, חולה אינו יכול לדאוג לעצמו כפי שנהג לפני שהתגלו הסימנים והתסמינים. הם נוטים לשכוח או לשפוט את הדברים בצורה גרועה. משמעות הדבר היא שהם זקוקים למטפל שיעזור להם לנווט דרך הדמנציה.

גם כשיש מטפל, תמיד ישנם מקרים של החמצת תרופות, חולים אבודים, תאונות או עומס יתר על המטפל; עם זאת, עם החידושים הטכנולוגיים בקרוב אתגרים אילו יהיו נחלת העבר.

להלן 5 חידושים טכנולוגיים לבעלי דמנציה;

1. מיקום GPS ומעקב

גשש GPS הוא בין החידושים שיעזרו למטפל ולמטופל. כאשר מטופל עונד גשש GPS, ניתן לאתר אותו בקלות אם החמיץ את דרכו חזרה לבית. יתר על כן, המטפל מסוגל לעקוב אחר תנועות המטופל ברחבי הבית ולהתריע בפניהם אם המטופל מסתובב מחוץ לתחום הבית או החצר.

2. טלפונים בעלי מסך גדול

תקשורת היא תמיד נושא בעייתי לסובלים מדמנציה. משמעות הדבר היא שהם אינם יכולים להזעיק עזרה במקרה חירום. הטכנולוגיה העלתה טלפונים גרפיים המגיעים עם כפתורים גדולים שעליהם ממוקמות תמונות של קרוביהם או המטפל, כך שהמטופל יכול להזעיק עזרה בקלות על ידי התייחסות למטופל באמצעות תמונה ולא לפי שמות בספר הטלפונים.

3. הודעות תזכורת

הודעות תזכורת הן חידוש נוסף התומך בסובלים מדמנציה. המטפל רושם הודעות תזכורת ומכניס התרעות ותזכורות בשעון הטלפון המופעלות כאשר הגיע הזמן לעשות דבר מסוים. למשל, התזכורת יכולה להופיע בזמן שהמטופל אמור ליטול את התרופות. עם חיישנים מתאימים ניתן גם להזכיר להם לנעול את הדלת כאשר הם עוזבים את הבית.

4. רובוטים לטיפול ביתי

המטפלים בדרך כלל עובדים יתר על המידה. כעת, כדי להקל על עבודתם, חברות מסחריות מגיעות עם רובוטים לטיפול ביתי שיעזרו למטפלים עם מטלות בית מסוימות, יזכירו למטופלים ליטול את התרופות שלהם ויקראו לסיוע רפואי אם חולה הדמנציה אינו במצב טוב. הרובוט משמש גם כמוניטור ביתי כאשר המטפל איננו.

5. מצלמות במעגל סגור

מצלמות בבית הן גאדג'ט חיוני נוסף. הן עוזרים למטפל לעקוב אחר תנועת המטופל בבית. זה מאפשר להם לבדוק אם המטופל מבצע את כל המשימות שהוקצו, כגון נטילת תרופות. יתר על כן, חלק מהמצלמות הביתיות מאפשרות תקשורת לפיה המטפל יכול לדבר עם המטופל ולהזכיר לו כל מה שהוא עלול לשכוח.

 

דמנציה פוגעת בימים אילו בהרבה אנשים קשישים. לכן, חובה שנמצא דרכים לעזור לחולים לחיות את חייהם בצורה רגילה ונוחה ככל האפשר.

קשה אולי להתמודד עם דמנציה מבחינה רפואית, אך הטכנולוגיה בהחלט מסייעת למטפלים להציע את שירותיהם בקלות.

כתיבת תגובה