תפקידי המטפל: הבנת ההבדלים בין טיפול סיעודי מקצועי לטיפול משפחה

עומד להתחיל לטפל בן משפחה או חבר אהוב? האם אתה מחפש רשימה של תפקידי המטפל? או שאתה או בן משפחה מתכונן לעבור לדיור מוגן ואתה מעוניין להבין את התחום בגדי לדעת מה לשאול. "מה זה מטפל?" ו"מה המטפלים עושים? " ובכן, הן בתחום המקצועי והן במסגרת הטיפול המשפחתי, המטפלים עושים את הבדל המשמעותי עבור קשישים, והלכה למעשה משפרים את איכות חייהם. הם מספקים טיפול אוהב, רחום, והמשך מדווחים לרוב כי העבודה משמחת, מתגמלת ומספקת.

בעולם המודרני, מטפלים מקצועיים ומשפחתיים הם חיוניים למרקם החברה. עד שנת 2060 אמורים הקשישים להוות כרבע מכלל האוכלוסייה מה שיעשה את המטפלים לחשובים מתמיד. נכון להיום מטפלים משפחתיים ללא תשלום ממלאים תפקיד גדול יותר בטיפול בקשישים מאשר מטפלים מקצועיים בשכר.

תפקידי מטפל סיעודי מקצועי שאיננו רפואי

מטפלים בתשלום שונים בתפקידיהם על פי אופי הפעילות והסדר ההעסקה שלהם אשר יכולים לכלול מתקני דיור מוגן, קהילות , בתי אבות וסוכנויות העסקה ביתיות. הסוגים הנפוצים ביותר של מטפלים בכירים בקטגוריה זו הם:

 • עוזרים לטיפול ביתי
 • עוזרים לטיפול אישי
 • עוזרים סיעודיים מוסמכים

אחיות ומקצועיות מורשות יכולות להיות אחראיות גם על מתן טיפול שאינו רפואי ליד המיטה. דרישות ההכשרה, הרישוי והאחריות משתנות בהתאם לסוגי התפקידים והמתקנים הספציפיים. מסיבות אלה, תיאורי התפקידים של המטפלים אינם זהים. אך ישנן אחריות משותפת בין אפשרויות השונות.

בין אם הם מעניקים טיפול בבית או עובדים במתקני טיפול בקשישים, מטפלים שאינם רפואיים אחראים לעיתים קרובות למשימות הבאות:

סיוע בהכנת תכניות טיפול: מטפלים עובדים עם אנשי מקצוע רפואיים ובני משפחה להבנת והערכת צרכים. הם בוחנים אילו סוגי טיפול נדרשים, מה נדרש מהמטפל והאם נדרשת תמיכה רפואית כלשהי. התוכניות שהם יוצרים מסייעות להנחות את פעולותיהם של כל המטפלים ובני המשפחה העוזרים לטיפול בקשיש.

סיוע בצרכי חיי היומיום והתרופות: המטפלים יכולים לעזור לקשישים להתלבש, לעשות אמבטיה או מקלחת ולקחת את הכמויות הנכונות של תרופות בזמנים הנכונים. מטפל יכול לרוב לעזור כמעט בכל פעילות בסיסית בחיי היומיום.

מתן סיוע בניידות: מטפלים בכירים מסייעים למבוגרים ודורשי שירות שאינם מסוגלים להסתובב בעצמם ללא מאמת. הם יכולים לעשות דברים כמו לעזור לך או לאהובך להיכנס ולרדת מהמיטה או לעבור מכיסא גלגלים לספה.

הכנת ארוחות: מטפלי בית יכולים להיות אחראים להכנת הארוחות ולהגשתם. מצד שני, מטפלים העובדים במתקנים עשויים לעבוד עם דיאטנים, תזונאים ואנשי צוות מטבח אחרים על מנת להגיש שלוש ארוחות בריאות ביום, כמו גם חטיפים מתאימים ומשקאות מאושרים. הם עשויים גם להבטיח מענה על צרכים תזונתיים מיוחדים, כמו עבור קשישים הסובלים מסוכרת או חולי צליאק. במתקן, המטפלים רשאים להגיש ארוחות במגורי התושבים או לסייע להבטיח שהתושבים יגיעו לחדר האוכל בזמן הארוחות.

ניקיון הבית: המטפלים אחראיים לעיתים קרובות לסדר ולנקות בתים או מגורים, לשאוב אבק, לנקות את חדרי האמבטיה, להחליף מצעים, לכבס ולשטוף כלים.

סידור הסעות: מטפלים יכולים לעזור לקשישים בארגונים לוגיסטיים של הסעות והגעה לפגישות, טיולים חברתיים ופעילויות אחרות.

מעקב ותקשורת: מטפלים בדרך כלל עורכים הערכות צרכים שוטפות של הקשישים שהם מטפלים בהם. הם מציינים שינויים במצבם של תושביהם או לקוחותיהם ומדווחים על שינויים אלה לבני המשפחה ואנשי מקצוע רפואיים אחרים.

תפקידי המטפל בעל ההכשרה רפואית

כמה מתקני טיפול בקשישים וסוכנויות הטיפול בבית מציעים שירותי סיעוד מיומנים. שירותים אלה ניתנים בדרך כלל על ידי  אחים ואחיות מוסמכים . סוגי הטיפול הרפואי שהם יכולים להציע תלויים בכמה גורמים, כולל רישוי מקצועי ומקום המגורים. אך הנה כמה משירותי הטיפול הרפואי העשויים להינתן:

 1. מעקב אחר סימנים חיוניים
 2. בדיקות דם
 3. החלפת חבישה
 4. מתן זריקות
 5. הכנסת צנתרים
 6. הכנה ומעקב אינפוזיה
 7. טיפול במצבים חריפים או כרוניים
 8. מתן טיפול פליאטיבי או הוספיס למחלות סופניות

בתי אבות לטיפול בקשישים, במיוחד אלה עם יחידות סיעוד מיומנות, עשויים לכלול צוות אנשי מקצוע בתחום הבריאות, כגון רופאים מורשים, פיזיותרפיסטים ואחיות פרקטיקות מתקדמות. צוות סיעודי מיומן יכול להציע טיפול רפואי ברמה גבוהה לקשישים מבלי לדרוש לצאת לבתי חולים וכו/ הנמצאים מחוץ למתקנים שלהם.

חובות מטפלים משפחתיים

כאשר מבוגרים מבקשים להמשיך לחיות בבית, בני משפחה הם נותני הטיפול הנפוצים ביותר המסייעים להם. מתן טיפול לאדם אהוב יכול להיות מאתגר ותובעני לעיתים, אך זה גם משתלם מאוד. הן מבחינה ריגשית והן מבחינה פיננסית. מטפלים במשפחה אחראים לעיתים קרובות למשימות זהות רבות כמו מטפלים מקצועיים, אך רק בן משפחה אחד או שניים עשויים לקחת על עצמם את האחריות הזו עבור הורה מסוים.

סקר שנערך מצא כי האחריות הנפוצה ביותר של מטפלים במשפחה כוללת פעילויות כמו שליחויות, השלמת עבודות הבית ותיקוני הבית. למעשה, 58 אחוז מהמטפלים שנבדקו ציינו שאלה המשימות העיקריות עבור בני משפחתם בסביבת  הבית. עם זאת, מספר גדל והולך של מטפלים משפחתיים לוקחים על עצמם משימות רפואיות וסיעודיות גם כן. 57 אחוז מהמטפלים המשפחתיים במבוגרים דאגו למשימות כמו מתן זריקות, מתן הזנת צינורות וטיפול בצנתרים.

כך שסוגי הטיפול שמטפלים במשפחה הינם מגוונים באותה מידה כמו אלו של מטפלים מקצועיים. הכל תלוי בצרכים של הקשיש וביכולות של בני משפחתו וחבריו. להלן כמה תחומי אחריות שעשויים להיות רלוונטיים :

 

בניית תוכנית טיפול: בדיוק כמו מטפלים מקצועיים, גם מטפלים משפחתיים צריכים לייצר תכניות טיפול. זה חשוב במיוחד כאשר יותר מאחד מבני משפחה עוזר כי כך לכולם יש גישה לאותו מידע. כמטפל במשפחה, יתכן שתצטרך להיפגש עם הרופא של יקירך ועם אנשי מקצוע רפואיים אחרים בכדי להבטיח שכל המצבים הרפואיים, הטיפולים והתרופות מובנים ומנוהלים כראוי.
דואג להסעות: מטפלים משפחתיים מספקים לעיתים קרובות הסעות ליקיריהם. יתכן שתצטרך להיות אחראי על הסעת יקירך לאן שהוא או היא צריכים להגיע, כולל לפגישות רופאים, רכישת מזון וסידורים אחרים.
ניהול כספים: האהוב שאתה מטפל בו עשוי להתקשות לשמור על כספיו. בין אם מדובר על חשבונות שלא שולמו או המחאות חוזרות, ייתכן שתצטרך להיכנס ולעזור לבן משפחתך לנהל את הכספים.
חברות: יקירכם עשוי להתבודד ולהזדקק לתמיכה רגשית.  פשוט להיות שם כדי לגרום לאהובך להרגיש מחובר וחשוב.
תזמון: מטפלים משפחתיים צריכים לעתים קרובות לעזור לאהוביהם לקבוע פגישות ולסדר הסעות מתאימות להגעה אליהם וממנה.
ארגון שירותי טיפול בבית: מטפלים משפחתיים לא תמיד מסוגלים לדאוג לכל דבר בעצמם. אם זה המקרה מבחינתכם, יתכן שתצטרכו לארגן שירותים מקצועיים כמו ניקיון בית, ארוחות מוכנות ועוד.
בטיחות הבית: מטופלים מבוגרים השוהים בבית לבדם צריכים להיות זהירים ובטוחים. על המטפלים להעריך ולטפל בסיכוני בטיחות, לוודא שיש ללחצני החירום סוללות גיבוי, להתקין מעקות, ולדאוג לכל אמצעי בטיחות אחרים שיכולים לעזור להפחית את הסיכון לתאונות ופציעות.
יצירת תכניות חירום: מטפלים משפחתיים בדרך כלל לא יכולים להיות נוכחים עם יקיריהם בכל עת. לכן חשוב לבנות תוכנית חירום אחריה ניתן לעקוב  בקלות באם תאונה מתרחשת כשהוא בבית לבד.

טיפים למטפלים בבני משפחה מבוגרים

עבודה המטפלת – במיוחד כזו שאינה בתשלום – מגיעה עם אחריות רבה. אך יכולה גם לתת הרבה סיפור והגשמה עצמית. למעשה, מרכז המחקר מצא כי 88 אחוז מהמבוגרים המסייעים בטיפול בבני משפחתם המזדקנים אומרים שזוהי פעילות ראויה ומתגמלת. עם זאת, כמעט 60 אחוז מהמטפלים הבוגרים שעשו את העבודה בהתנדבות רואים במתן טיפול נטל בינוני עד גבוה. אין ספק שטיפול באדם אהוב מגיע עם נתח הוגן של אתגרים ותגמולים.

מטפלים במשפחה יכולים לנקוט במספר צעדים בכדי לסייע למזער את האתגרים הנובעים מהטיפול. 10 הטיפים שלהלן יכולים לעזור לך להרגיש מוצלחת בתפקידך כמטפלת משפחתית.

1. דאג לבריאותך הנפשית והפיזית.

ודא שאתה לוקח זמן לעצמך על מנת להפחית את הסיכויים לשחיקה. התעמל, השתתף בשיעורי יוגה, פנה זמן לבילוי עם חבריך והשתתף בפעילויות אחרות שאתה נהנה מהן. כמו כן, וודא שאתה מקבל מספיק מנוחה ושינה.

2. השתמש בטכניקות להפגת מתחים.

מחקר מצא כי יותר מ -40% מהמטפלים הבוגרים חיפשו מידע על אופן הטיפול בלחץ שלהם. לעשות דברים פשוטים כמו חוברת צביעה למבוגרים, אוויר צח או מדיטציה במשך 20 דקות ביום עשויים להספיק בכדי להוריד את רמת הלחץ.

3. דאג להשכיל את עצמך.

חשוב להכיר את מצבו של יקירכם, כמו גם את עקרונות הטיפול הבסיסיים. אחרי הכל, ככל שתבינו יותר את הטיפול והצרכים הספציפיים של יקירכם, יהיה קל יותר לטפל בו או בה. על פי מחקר 85 אחוז מהמטפלים הבוגרים אמרו כי הם רוצים מידע נוסף על נושאי הטיפול, במיוחד מידע על טיפול ביתי עבור יקיריהם.

4. צור לוח זמנים.

גם אם אתה בן המשפחה היחיד שמספק טיפול, חשוב שיהיה לך לוח זמנים. עליכם לכלול את זמני הטיפול המתוכננים, את הזמן האישי ואת הפגישות עם יקירכם, יחד עם פרטי לוח הזמנים של כל בני משפחה אחרים שעוזרים גם הם.

5.סדר וארגון.

השתמש בתיקיות קבצים או קלסרים כדי להחזיק את כל המידע החשוב הקשור לטיפול יקירך. כלול מספרי טלפון, רשימות של תרופות עדכניות, עבר רפואי, מסמכים רפואיים ותוצאות בדיקה.

6. וודאו כי כל המסמכים המשפטיים תקינים.

בעוד שאהובכם נמצא במצב נפשי ברור, חשוב לעדכן את כל מסמכים המשפטיים והביטוחיים. באופן ספציפי, תרצה להבטיח שאתה יודע את רצונותיו והוראותיו, שיש לף ייפוי כוח בשמו/ה, וכי הנהנים בתכניות ביטוח ובחשבונות השקעה משקפים את משאלותיו הנוכחיות של יקירך.

7. אל תתנו לבעיות להצטבר.

הקפד להתמודד עם כל האתגרים כאשר הם עולים כדי שרשימת המטלות שלך תישמר קצרה ויעילה. תקשר עם יקירך אם אתה מרגיש שהיחסים נעשים מתוחים או מתוחים. (אי-תקשורת של ציפיותיך בצורה ברורה יכולה להוביל ליחסים מנוכרים בין בני המשפחה).

8. היה מציאותי לגבי היכולות שלך.

הערך את יכולותיך בעצמך על מנת לקבוע את רמת הטיפול שאתה יכול להציע לאהובך. אם אתה עובד בעבודה תובענית במשרה מלאה ויש לך משפחה צעירה בבית, אזי סיוע לבן המשפחה שלך 20 שעות ויותר בשבוע עשוי לא להיות מציאותי.

9. התחבר עם מטפלים אחרים בקהילה.

זה יכול להיות מועיל ליצור קשרים עם אנשים אחרים שעוברים חוויות דומות. יתכן שתוכל למצוא ולהצטרף לקבוצות תמיכה של מטפלים / ות. חשוב להרגיש מחובר ותומך תוך כדי טיפול באהובך.

10. חפשו עזרה מקצועית במידת הצורך.

אם אתה מגלה שטיפול באהובך הוא יותר מדי לניהול בעצמך, אזי הקפד לבקש עזרה. שוחח עם בני משפחה אחרים וחברים קרובים כדי לראות מי יוכל להושיט יד. בנוסף, בדוק את שירותי התמיכה הזמינים בקהילה, כגון עזרה סוציאלית, שירותי עיריה, טיפול בבית, משלוח ארוחות ושירותי סיוע רפואי.

 

 

כתיבת תגובה