דמנציה עקפה לאחרונה את מחלת סרטן כמחלה המפחידה ביותר עבור המבוגרים מעל גיל 55  ובמשך שנים רבות זה היתה מחלה אותה לא מזכירים , הרבה כמו שהסרטן היה פעם.

מה זה דמנציה?

דמנציה הוא מונח גג המשמש לתיאור מגוון של הפרעות נוירולוגיות מתקדמות. בעיקרו של דבר, זה אוסף של סימפטומים שבטווח ארוך יגרמו לירידה הדרגתית ביכולת לחשוב, לזכור ולבצע משימות יומיומיות פשוטות. דמנציה מתעוררת כאשר המוח נפגע (באמצעות אובדן או ליקוי של תאי עצב במוח) על ידי מחלת אלצהיימר, שבץ ומחלות אחרות.

מה הם הסימפטומים של דמנציה?

דמנציה יכולה להידרדר עוד יותר על פני תקופה של זמן; מהירות ההתקדמות יכולה להשתנות בהתאם לאדם.

אךלפני כמה עשורים, רק כמה מומחים רפואיים שמעו על דמנציה או אלצהיימר, (הצורה הנפוצה ביותר שלה), אבל ככל שהבנתנו את המוח גדלה לצד התפתחויות עצומות במדעי המוח ודימות המוח, המדע הצליח לזהות ולבדל סוגים רבים ושונים של דמנציה.

כמה סוגים שונים של דמנציה יש ומה הם הסימפטומים?

ישנם סוגים רבים של דמנציה ומחלות שונות שעלולות לגרום דמנציה אבל שלושת הסוגים העיקריים כוללים את הדברים הבאים:

מחלת אלצהיימר

הסימפטומים כוללים

דמנציה וסקולרית

מקרים רבים של דמנציה וסקולרית מתחילים עם סימני אזהרה מוקדמים, כולל:

ראה את רופא המשפחה שלך אם אתה מבחין בסימנים אלה כי אם מבחינים בשלב מוקדם, שינויים באורח החיים וטיפול עשויים לעצור את דמנציה וסקולרית מחמירה, או לפחות להאט את ההתקדמות שלה.

דמנציה עם גופיפי לוי (Lewy bodies)

אנשים עם דמנציה זו לא רק יחוו בעיות עם זיכרון ושיקול דעת, כמו אלה עם מחלת אלצהיימר, אבל יכול לסבול  גם מקשיים להתרכז ובעיה עם תפיסה חזותית.

הם עשויים גם לחוות:

אנשים עם סוג זה של דמנציה נוטים להתנדנד ממצב של עירנות לנמנום או בהיה בחלל. שינויים קיצוניים אלה עשויים להיות בלתי צפויים לקרות משעה לשעה או יום ליום.

מה גורם לדמנציה?

דמנציה נגרמת על ידי נזק הדרגתי או שינויים בתוך המוח. זהו אובדן או ליקוי של תאי עצב במוח. על פי מחקרים מדעיים שינויים אלה מתרחשים בדרך כלל בגלל הצטברות של מה שנקרא חלבונים חריגים במוח, אשר שונים בכל סוג של דמנציה.

דמנציה יכולה להיגרם גם על ידי שבץ או מחלות אחרות, כמו פרקינסון, או מחלת הנטינגטון, שיכולה גם לגרום לתאי מוח להתנוון.

הדמנציה נפוצה יותר בעולם המערבי שבו אנשים חיים יותר ומחקר שנערך לאחרונה מהולנד הראה כי אנשים מבוגרים המדווחים על תחושת בדידות נוטים יותר לפתח מחלת אלצהיימר.

האם יש מבחן דמנציה?

ישנם מגוון של בדיקות דמנציה ונהלי אבחון המשמשים לאבחון דמנציה. אלה כוללים בדיקות יכולת מנטליות להערכת זיכרון לטווח קצר וארוך, ריכוז ותשומת לב, בין היתר. אחת הבדיקות הנפשיות הנפוצות ביותר ידועה כבדיקת מצב נפשי מיני (MMSE). יש גם בדיקות דם ולבסוף סריקות מוח.

מהו שיטיון סנילי?

דמנציה סנילית היא מונח מיושן ששימש בעבר כשחשבו שאיבוד זיכרון קיצוני ובלבול היה חלק נורמלי של הזדקנות, ולא תוצאה של מחלה ספציפית כמו אלצהיימר או דמנציה וסקולרית.

איזה טיפול זמין לדמנציה?

אין תרופה אמיתית לצורות השונות של דמנציה אבל יש כמה תרופות זמינות שעשויות לעזור להקל על חלק מהתסמינים, ובחלק מהאנשים, להאט את ההתקדמות של המצב.

מהם השלבים השונים של דמנציה?

אובדן זיכרון הוא התסמין הכי קשור לדמנציה, ולכן זה יכול להיות מדאיג אם מישהו שאתה אוהב מתחיל לשכוח דברים מסוימים. עם זאת, זהו נושר נפוץ בגיל מבוגר והוא לא סימפטום המפתח היחיד של דמנציה.

ישנם סוגים רבים של דמנציה, הסוג הנפוץ ביותר הוא דמנציה פרוגרסיבית, המכונה גם מחלת אלצהיימר. מחלה זו והתסמינים שלה מחמירים עם הזמן, עניין שהוא שובר לב לכל המעורבים. למרות זאת, חשוב לדעת מה יקירכם יעבור ואיזה סוג של טיפול הם צריכים בכל שלב.

הנה חמשת השלבים של דמנציה מתקדמת, חלק מדרוג דמנציה קליני (CDR) המשמש את אנשי מקצוע כדי למדוד את התקדמות המחלה.

דמנציה שלב 1 (CDR-0)

בשלב זה, האדם החי עם דמנציה לא יראה סימנים של ליקוי, והוא מסוגל לחלוטין לדאוג לעצמם. הזיכרון שלהם הוא די טוב ושיקול הדעת שלהם נשאר נורמלי. הם לא צריכים שום עזרה עדיין, אבל חשוב לפקוח עין עליהם במקרה שתבחינו בשינויים.

דמנציה שלב 2 (CDR-0.5)

בשלב זה יקירכם יתחיל להיאבק מעט עם הזיכרון, ואתם עלולים להבחין בחוסר עקביות. ייתכן שיהיו להם גם בעיות בפתרון בעיות מאתגרות ויש להם בעיה עם תזמון. עבודה ומצבים חברתיים עשויים להתחיל להיות מביכים עבורם. עם זאת, הם מסוגלים לחלוטין לנהל את הטיפול האישי שלהם.

דמנציה שלב 3 (CDR-1)

למרות השינויים לחבר שלך או קרוב משפחה יהיו מתונים בשלב זה, תוכלו להתחיל ולהבחין כי בעיות הזיכרון לטווח קצר שלהם מחמיר. חוסר התמצאות הוא נפוץ יותר והם עלולים להיתקל בבעיות עם ניווט, במיוחד מחוץ לבית.

אתם צריכים להמשיך לבדוק אותם, כי הם עלולים לשכוח לשטוף כלים ולעשות מטלות בית חשובות. אל תשכחו שתמיכה רגשית חשובה לא פחות מאשר פיזית. פשוט להיות שם בשבילם.

דמנציה שלב 4 (CDR-2)

למרבה הצער בשלב זה יקירכם יצטרך עזרה עם רוב המשימות. ייתכן שיהיה עליך לרחוץ אותם, ללוות אותם כשהם יוצאים מהבית ואפילו לסייע להם במטלות. הרבה יותר קל להם ללכת לאיבוד, מאחר שהם מבולבלים יותר ממה שהיו.

הזיכרון לטווח קצר שלהם גם מושפע באופן חמור, כך שתמצאו שהם נאבקים לשמור מידע חדש, כמו מישהו שהם רק פגשו.

דמנציה שלב 5 (CDR-3)

זהו השלב החמור ביותר של דמנציה – אין ספק כי האדם שאתה אוהב יזדקק לעזרה מעובד טיפול במשרה מלאה. הם לא יכולים לתפקד ללא סיוע ואובדן הזיכרון שלהם הוא קיצוני – הם עלולים אפילו להיאבק כדי לזכור מי אתה. גם אם יש להם מישהו איתם, זה כמעט בלתי אפשרי עבורם לצאת מחוץ לבית כדי להשתתף באירועים חברתיים ולקחת חלק בפעילויות אחרות.

אנו מבינים כמה קשה לראות את יקירכם, שהיה עצמאי לחלוטין, הופך למישהו שצריך טיפול מסביב לשעון. אחת הדאגות הגדולות עבור רבים היא כי החבר או קרוב המשפחה שלהם יצטרך למכור את ביתם ולעבור לבית טיפולי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *