מה לעשות עם בן משפחה סובל מדמנציה (שיטיון)

דמנציה היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם המשנות חיים. אדם הסובל מהמחלה עובר הרבה שינויים רגשיים ופיזיים. אם אתה חי עם מישהו או שבן משפחה קרוב אובחן עם דמנציה, אתה יודע כמה מאתגרת ומלחיתה ההתמודדות עם התנהגות בלתי יציבה יכולה להיות. מצבי הרוח ושינויי האישיות המגיעים עם המחלה מרוקנים רגשית ופיזית.

כן, טיפול באדם אהוב עם דמנציה הוא לא קל, אבל יש טיפים לטיפול דמנציה המסייעים להפוך את התפקיד והאחריות שלך קלים יותר .

מה זה דמנציה (שיטיון)?

אחד מהתפקידים שלך כשותף לטיפול בדמנציה הוא ללמוד ולהבין את העובדות המשמעותיות ביותר על המחלה.

לדברי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), דמנציה היא מונח גג לאובדן זיכרון, קבלת החלטות, פתרון בעיות, חשיבה ויכולות אחרות המשפיעות על האופן שבו אדם מבצע פעילויות יומיומיות. זה נפוץ בקרב מבוגרים מעל גיל 60, אבל אין הכרח  לפתח דמנציה בכלל. זה לא חלק מתהליך ההזדקנות הרגיל.

חלק מגורמי הסיכון לדמנציה כוללים היסטוריה משפחתית, גיל (במיוחד אלה בגילאי 65 ומעלה), פגיעת מוח טראומטית או ראש, עישון, כולסטרול גבוה, ולחץ דם גבוה.

הצורה הנפוצה ביותר של דמנציה היא מחלת אלצהיימר.

טיפול בבן משפחה עם דמנציה

הנה כמה עצות והצעות המסייעות להפוך את הטיפול עבור יקירכם עם דמנציה לקל יותר.

הבנה ואמפתיה

אדם אהוב עם דמנציה נוטה לכעס, בלבול, ורגשות שונים שלעתים קרובות מתפרצים ונעלמים ללא אזהרה. הבינו שיקירכם אינו מודע לכך. אין לכם סיבה אמיתית לרגוז כאשר הוא או היא משוטטים בבית, כאשר יקירכם שוכח משהו-השם שלך או איפה חדר השינה הוא – אין טעם לאבד את הסבלנות.

הבינו והזדהו איתם. נסו לדמיין את עצמך בנעליים שלו או שלה: אתם במקום לא מוכר ומבולבלים. אתם לא יודע לאן ללכת או מה לעשות. איך הייתם מרגישים אם מישהו היה צועק עליך?

חלק משינויי ההתנהגות המקובלים שהאהוב שלכם עלול לפתח כוללים תוקפנות ("אני לא רוצה לאכול!"), המצאת סיפורים או מניפולציות ("אמרת שאני יכול לאכול ממתקים אם אני שותה את התרופה שלי!"), ושיקול דעת לקוי (כגון האשמות חסרות בסיס כמו, " אתה גנבת שמלת השמש הצהובה שלי!”).

שינוי הבית הוא חיוני

עיזרו להם לזכות באיכות חיים טובה יותר על ידי שינוי כמה חלקים בבית.

  • הדבקת פתקים עם הוראות או הסברים באזורים אסטרטגיים כדי לעזור לו או לה לזכור דברים ומקומות.
  • להתקין מגינים על כמה רהיטים ומכשירים מאחר ואנשים עם דמנציה נוטים ליפול ופצעו את עצמם.
  • מניחים מנעול כפול על ארונות התרופות ומנעולים חסיני ילדים על הכיריים.
  • במידת האפשר, להסיר שטיחים מאחר והם עלולים לגרום ליקירכם למעוד וליפול. יש להסיר כל מכשיר או ריהוט שחוסם מסדרונות.
  • כדי למנוע את יקירכם משוטטות מחוץ לבית, שקול להתקין מנעול אוטומטי או אחד שנשלט מרחוק ומתריע על הדלת הראשית.

ודא כי כל הסיכונים הפוטנציאליים בתוך ומסביב לבית טופלו. ביטחונו של יקירכם צריך להיות הדאגה העיקרית.

הישארו פעיל

אתה ובן המשפחה שלך צריכים להישאר פעילים. אתה יכול וצריכים להשתמש בזמן פעיל זה כהזדמנות להתחבר. צאו להליכה בחצר , בפארק, או סביב השכונה. להישאר פעיל יעזור לו/ה להקל על השעמום, דיכאון, והחרדה אותה הוא מרגיש. יש רק לוודא שאתה יודע שלו או שלה יכולות גופניות ומגבלות. כמו כן, לפקוח עין מקרוב על אהוב שלך כדי לא להתרחק ממך לשוטט.

לתקשר באופן קבוע

גם אם יקירכם לא יכול להבין לחלוטין את מה שאתה אומר, אסור להפסיק לתקשר איתו או איתה. לספר סיפורים, לחלוק את חוויות, או להיזכר בימים הטובים ההם.

אם אתה רוצה לעזור ליקירך להבין אותך, הקפידו להתאים את קצב הדיבור  ולשבור את המשפטים לקצרים יותר. ספרו סיפור אחד בכל פעם. כמו כן, כדאי להדגיש את הסיפורים עם הרבה מחוות ולשמור על קשר עין תוך כדי שאתם מדברים.

אמצו תחביבים ופעילויות אחרות

אדם הסובל מדמנציה ראוי להמשיך את החיים שהוא או היא חיו פעם, אם כי עם כמה התאמות. מצאו כמה תחביבים ופעילויות ששניכם יכולים לעשות יחדיו. לדוגמה, אתם יכול לקרוא לו או לה ספר פעם בשבוע. ניתן גם למצוא קבוצה לאנשים עם דמנציה. לקבוצות אלה יש לעתים קרובות פעילויות, בעיקר כאלה שמספקות את הכישורים, החוזקות והצרכים של חבריהם. לאפשר לאהובכם לתקשר עם אנשים אחרים זו דרך טובה לעזור לשמר את הזהות העצמית שלו או שלה.

חפשו תמיכה

לא משנה כמה פעמים אתם אומרים, " אני יכול לעשות את זה!"לעולם אל תהססו לבקש תמיכה. טיפול באדם אהוב עם דמנציה הוא תובעני מבחינה רגשית ופיזית. יהיו זמנים שתרגישן שזה השתלט על חייכם. אל תתנו לאתגרים ולמאבקים אלה לשאוב מכם את כל האנרגיה החיובית. לבקש עזרה – או למצוא תמיכה. קבוצות תמיכה רבות זמינות.

טיפול בדמנציה עשוי להיות תובעני, אך זה גם מתגמל.

כתיבת תגובה