5 טיפים למעבר לדיור מוגן

ההחלטה לעבור לקהילת פנסיונרים – תהיה רמת הטיפול אשר תהיה – יכולה להיות קשה. במקרים רבים, אחד המכשולים העיקריים הוא תהליך המעבר עצמו והלחץ שהוא עלול להפעיל על מבוגרים.

יש לקבל החלטות קשות כמו איך למכור את הבית  או כיצד לצמצם את הרכוש ומבוגרים רבים פשוט לא מתמודדים היטב עם בחירות קשות מסוג זה.

להלן כמה טיפים להקלת המהלך, כמה הצעות שצריך לחשוב עליהן כאשר אתם עוברים את תהליך הצמצום, כמו גם לתאר כמה מהשירותים שמנהלי הדיור המוגן מציעים לעיתים לתושבים החדשים העוברים לגור ב קהילה.

 

טיפ ראשון – קבלו עזרה מהמשפחה

מבוגרים רבים לא עברו מקום מגורים 20 או 30 שנה ואפילו יותר. מעבר דירה אינו רק עבודה פיזית, אלא גם מטלה מתישה רגשית. לעתים קרובות ההחלטות העוטפות תכנון וביצוע מהלך עשויות להיראות מכריעות מכדי להתמודד לבד. לכל הפחות, אתם צריכים שמישהו יתכנן ויפקח על הפרוייקט כולו. לכן אתם זקוקים לעזרה.
אנו ממליצים לעודד אחים או בני משפחה קרובים אחרים לקחת כמה ימי חופש מהעבודה כדי לעזור. אפילו ילדים ובני משפחה צעירים יותר יכולים להשתתף. הקפת ההורים המבוגרים ביקיריהם התומכים ומעודדים יכולה לסייע בהפגת הלחץ הרגשי גם בתנועה.
חשוב מאוד לעודד את האדם שעובר להשתתף באופן פעיל בהחלטות. לדוגמא, ילדים בוגרים לעיתים קרובות רוצים לזרוק רהיטים ישנים ולקנות פריטים חדשים ומודרניים יותר למגורים החדשים של הוריהם, אך ההורים צריכים להיות מסוגלים לבחור את מה שהם לוקחים איתם. תנו להם לקחת את הרהיטים שלהם אם הם רוצים, הם יודעים מה יגרום להם להיות הכי בנוח בביתם החדש. הערך הסנטימנטלי גובר לעיתים קרובות על ענייני האסתטיקה.

טיפ שני – אל תמהרו

קשישים עשויים להיות מושקעים רגשית בבית שהם עוזבים וצפוי שיחוו עצב וחשש מהמהלך. זו יכולה להיות שיחה קשה לנהל עם ההורה המזדקן שלך, אך תן לאהובך זמן לקבל את השינוי ולשמור על השיחה מרוכזת ביתרונות המיקום החדש על מנת שהמעבר יעבור בצורה חלקה.
אחד הגורמים הנפוצים ביותר למצוקה בעת העברת קשיש הוא אובדן השליטה, ולכן חשוב לתת לאהובך כמה שיותר אפשרויות בחירה ומנוחה במהלך המעבר.


טיפ שלישי – קבלו עזרה מבחוץ

הרבה פעמים נציגי בית הדיור המוגן יודע להעניק סיוע בתהליך לדיירים החדשים כדי לבצע מעבר חלק לקהילה. מאחר והם מבצעים זאת פעמים רבות בידהם מידע וקשרים למשאבים רבים שיכולים לסייע בתהליך:

  • מתווכים באזור שמכירים את שוק הדיור הנוכחי
  • מנהלי הובלות שיכולים לסייע בארגון מכירת עיזבון
  • השגת הערכות שווי על חפצי ערך
  • ארגונים שיאספו פריטים לתרומות
  • תכנון שטח בבית המגורים החדש
  • אריזה

אפילו להתמקם בבית החדש. יש להם לרוב מדריכים מומחים בתחומים אלה. כאשר נקבעים הצרכים הם ידעו לספק את פרטי ההתקשרות לשירותים שונים אלה.

טיפ רביעי – כדאי שתתכונו לצמצום

אין מה לעשות, אתם עוברים מבית או דירה גדולים למקום קטן ומתאים יותר. יהיה צורך לצמצם, פשוט לא יהיה לך מקום לכל מה שבבעלותך. התחל בבחירת הפריטים שאינך יכול או מתכוון למכור. אלה דברים כמו המזכרות האהובות עליך שאין להן תחליף. אל תשמור דבר בלי להעריך איך הוא ישתלב במרחב המגורים החדש שלך. 
עברו על הבית פריט אחר פריט עם צוות התמיכה שלך. אתה יכול לסווג חפצים כדי להקל על התהליך: פריטים להעברה, מזכרות שישארו עם המשפחה, פריטים למכירה או לתרומה ופריטים שיש לזרוק. זכרו לכבד את ההתקשרות הרגשית לחפצים אישיים. אלה לא רק דברים שאתה מזיז – הם זיכרונות.

טיפ חמישי – מסתדרים במקום החדש

כשאתם מתמקמים במרחב החדש שלכם בקהילה, זה עשוי לעזור לסדר רהיטים וקישוטים באופן הדומה לאופן בו מוקמו הדברים בבית אותו עזבתם. זה יעזור להקל על ההסתגלות למקום חדש.
מנהלי הקהילה יתמכו בכם באמצעות תהליכי קליטה שנוסו ונבחנו בעבר. ברוב בתי האבות הקהילה המקומית יודעת ושמחה לתמוך בחדשים שהרי כל אחד מהם עבר שלב זה בעברו.
"רכז מעבר דירה" מהצוות ידריך ויסיע לנקלטים ובני משפחתם דרך הלוגיסטיקה של התבססות בביתם החדש – שינויים בהתאמה אישית שייתכן ותרצו לבצע בבית המגורים, תיאום תהליך המעבר הן עם התושב החדש והן עם צוות המורשת.
לאורך כל התהליך, שמירה על גישה חיובית היא חיונית. החיים בקהילה יהיו מה שאתה עושה מזה, כך ששמירה על מחשבות חיוביות וראש פתוח יתרמו רבות להצלחת המעבר. אם נשים את הלוגיסטיקה ואפשרויות דיור בצד, מה שהכי חשוב זו הקהילה. תמיד יש מישהו זמין אם אתה רוצה ליהנות בחברה או פשוט צריך מעלית. אתה יכול להיות לבד אם אתה מעדיף, אבל אתה אף פעם לא צריך להרגיש לבד.

המעבר מבית לקהילה הוא שינוי משמעותי בחיים, אך זכירת טיפים אלו יכולה לעזור להפחית את הלחץ במהלך ולהבטיח כי מבוגרים יוכלו ליהנות מהתקופה החדשה והמרתקת הזו בחייהם במלואה.

כתיבת תגובה