כיצד להעביר הורה עם דמנציה לדיור מוגן

כאשר להורה יש אלצהיימר או דמנציה מסוג אחר, ילדים בוגרים עלולים להידרש למאמצים ניכרים בכדי לטפל בהם בבית. זהו מצב קשה לתפעול, במיוחד אם בני משפחה עובדים מחוץ לבית. ממאבקים תזונתיים ועד חששות לשוטטות, טיפול באדם אהוב עם דמנציה יכול להיות מטלה קשה מנשוא. לעיתים זה מוביל משפחות לחקור תוכניות מגורים התומכות באתגר איבוד הזיכרון בתקווה לשפר את איכות חיי הקשיש וביטחונן.

תוכניות טיפול בשיטיון פוגשת את הסובלים מהם במקום בו הם נמצאים – בוחנות את היכולות הנוכחיות שלהם ליצור אורח חיים התומך במעורבות כדי שיוכלו ליהנות מאיכות חיים טובה ביותר עבורם. תוכניות אלה מספקות גם סביבה בטוחה התומכת בחופש תוך הפחתת הסיכון לנדודים.

עבור ילדים בוגרים רבים, הרעיון להעביר הורה עם אובדן זיכרון לקהילה מסייעת מעלה את סף המתח והחרדה. זה יכול גם לגרום לתחושות  אשמה על חוסר יכולתם לנהל את הטיפול של ההורה בבית.

כיצד תוכלו לעזור להורה או בן משפחה עם דמנציה לעבור בהצלחה לסביבה חדשה? יש לנו כמה טיפים שעשויים להיות לך שימושיים.

4 טיפים להעברת הורה עם דמנציה

  1. הפוך את זה למוכר: עבור אנשים עם אובדן זיכרון, להיות מוקף בדברים מוכרים עוזר להפחית את הלחץ והחרדה שלהם. זה הופך להיות קשה יותר לביצוע עם התקדמות הדמנציה, ולכן נדרש תכנון מתחשב. חשוב על הפריטים שההורה שלך משתמש בהם ונוגע בהם לרוב. אולי זה כיסא אהוב עליהם או שזו יכולה להיות תמונה יקרה מיום חתונתם. נסו לשחזר את סביבתם הביתית בדירת המגורים או בסוויטת המגורים החדשה שלהם. תלו את חלוק הרחצה שלהם במקום שהם מיד מבחינים בו. כסו את מיטתם בשמיכה שהם עשויים לזהות. הציבו תמונות משפחתיות מסביב לדירה לפני שהם מגיעים. לא משנה מה החפצים שמסמנים "בית" להורה שלך, חשוב לשלב אותם במרחב החדש שלהם. 
  2. זמן המעבר חשוב: למבוגרים הסובלים מאלצהיימר ולצורות אחרות של דמנציה יש שעות טובות ורעות ביום. למרות שהמחלה יכולה להיות בלתי צפויה, יעזור לתזמן מהלך שיתואם לשעה הטובה ביותר ביום. עבור קשישים רבים הסובלים מדמנציה, הבוקר הוא הזמן הקל ביותר, במיוחד אם הם חווים תסמונת שקיעה. אם אפשר, יש להעביר חפצים בזמן שאתה מעסיק את ההורה שלך. לאחר שהדירה החדשה מסודרת, תוכלו להציג בפניהם את בית המגורים החדש שלהם.
  3. צור לוח זיכרונות: כאשר לקשיש יש דמנציה, הם עשויים להתקשות בכישורים מילוליים. זה הופך את את ההיכרות איתם למאתגרת יותר עבור עובדי המוסד. ניתן לעזור על ידי יצירת לוח זיכרונות או אלבום עם תמונות של בני המשפחה יחד עם שמות ותיאורים. שתף אותו עם חברי הצוות מבעוד מועד כדי שיוכלו ללהתרשם וללמוד לפני הגעת ההורה שלך. ברגע שהם עוברים לגור, תוכלו לשמור אותו במקום בולט בדירה כדי לשתף את הצוות והמבקרים בו. כדאי לחשוף כמה שיותר על הסיפור של כל אחד מהאנשים, הקריירה שלו, התחביבים שלו, האהובים עליו ולא אוהבים אותו ועוד. זה עוזר להפוך את המעבר להרבה יותר נוח לכולם.
  4. מוזיקה כטיפול: אנשים רבים מוצאים את ההרמוניות המרפאות של מוזיקה כמועילות. זה נכון גם עבור מבוגרים עם דמנציה. בתקופת המעבר הזו, השמיעו כמה מהמוזיקה האהובה עליהם ברכות ברקע. זה יכול לעזור להפחית את החרדה שאהובכם סביר להרגיש שאינו מסוגל למילול. הכינו נגן קטן עם כמה מהשירים/יצירות  האהובים עליהם. בקשו מצוות הטיפול להפעיל אותו כאשר אינך יכול להיות שם.

כתיבת תגובה