חמש שאלות שיש לשאול לאחר אבחון אלצהיימר

אבחנה של אדם אהוב כחולה אלצהיימר יכולה להיות מפחידה, מבלבלת וסוחפת. למרות שהרגשות האלה טבעיים, הם יכולים לגרום לקיפאון מחשבתי – במיוחד אם אין לך ניסיון עם המחלה. תמיד נכון לברר כמה שיותר על המצב בכדי לספק בהירות ושקט נפשי גם למטופלים וגם למטפלים. המשיכו  לקרוא לסיכום של חמש שאלות שכדאי לשאול את צוות הבריאות של בן המשפחה המזדקן לאחר אבחון מחלת אלצהיימר.

1. האם זה יכול להיות משהו אחר מאשר מחלת האלצהיימר?

כאשר אנשים מבוגרים מתחילים לחוות ליקויי זיכרון וירידה קוגניטיבית, הרבה פעמים הנחת העבודה הראשונית היא אוטומטית למחלת האלצהיימר. עם זאת, דמנציות אחרות מופיעות באופן דומה. דמנציה היא פשוט מונח גג. אם רופא אומר 'יש לך דמנציה', זה אותו דבר כמו להגיד 'יש לך סרטן … "האם זה דמנציה של גופיפי לואי? האם זה כלי דם? האם מדובר בהפרעה פרונטוטמפוראלית? האם מדובר בדמנציה מעורבת? האם מדובר במחלת אלצהיימר? לכל אחד מסוגי הדמנציה יש דרך התפתחוץ וטיפול אחרת. חלקם מאיצים יותר מאחרים, ולחלקם יש תסמיני הצגה שונים, ולכן חשוב מאוד לקבל את האבחנה בפועל של דמנציה.

לא רק זה, אלא מחלות ומצבים אחרים, כולל כל דבר, החל מפרקינסון ועד חוסר שינה, יכולים לחקות את הסימפטומים של אלצהיימר. אפילו תופעות לוואי מסוימות של תרופות עלולות להיות מאובחנות בצורה לא נכונה כאלצהיימר, ולכן חשוב לבצע אבחנה מדויקת.

 

2. עד כמה מתקדמת המחלה ואילו צעדים עלי לנקוט?

אלצהיימר היא מחלה מתקדמת הכוללת שינויים רבים לאורך שבועות, חודשים ואפילו שנים. הבנה למה לצפות יכולה לסייע למטפלים לבצע הכנות נאותות, כגון סידור כספי אהובך המזדקן ותכנון תוכניות דיור. ככל שתטפל בנושאים אלה באופן יזום ומסודר יותר, כך החולה יוכל להיות מעורב יותר בתהליך קבלת ההחלטות.

בנוסף, חשוב להיות מודעים לכך שסיבוכים בריאותיים מסוימים מתרחשים יחד עם האלצהיימר. ובשלבים מסויימים של המחלה הסיכוי לכך אפילו גבוה יותר. אלה כוללים התייבשות ותת תזונה, פציעות הקשורות לנפילה, סיכון מוגבר לזיהום וכשל במערכות הגוף.

דיון בהתקדמות המחלה יכול גם לסייע לך להבחין אם מתעוררים סיבוכים בלתי צפויים ככל שהמחלה נמשכת.

 

3. אילו אפשרויות טיפול זמינות והמתאימות ביותר למצב?

אמנם אין תרופה לאלצהיימר, אך ישנם טיפולים שונים וצרכי ​​טיפול שונים בקרב מטופלים. לדבר עם הרופא המטפל לגבי האפשרות הטיפולית הטובה ביותר למצבך הספציפי ו/או כיצד הדבר נקבע הוא חלק חשוב בתהליך.

זה גם זמן טוב לשאול על נושאים כמו תופעות לוואי, סימנים שכדאי שתעקוב אחריהם, כיצד נמדדת יעילות הטיפול ומה יקרה אם טיפול לא יעבוד או יפסיק לעבוד. ייתכן שתרצה גם לשאול לגבי תרופות וטיפולים חלופיים בשלב זה.

 

4. האם יש ניסויים קליניים שבן המשפחה החולה באלצהיימר יכול להשתתף בהם?

הידע אודות הטיפול והתקדמות מחלת האלצהיימר גדל כל הזמן. אם בן המשפחה גר במקרה באזור של אוניברסיטה או מרפאת מחקר, יתכן והוא יוכל להשתתף במחקר חדשני המתבצע על טיפולי אלצהיימר. בנוסף לשינוי ההתקדמות של המחלה שלהם, משתתפים במחקרי מחקר ממלאים תפקיד חשוב גם בקידום המחקר לקראת תרופה.

 

5. כמה מבין החולה?

לחולי אלצהיימר רבים יש הבנה מוגבלת של תנאיהם. למרות שזה יכול להיות מאתגר עבור מטפלים, מומחים ממליצים שלא לנסות לגרום להם להבין. הרבה אנשים מבזבזים הרבה זמן חשוב עם יקיריהם בניסיון לאלץ אותם להבין שיש להם אובדן זיכרון. במקום להמשיך הלאה. ההבנה כמטפל יכולה לעזור לך להרפות ולהתקדם בצורה המיטיבה ביותר. מדובר באתגר ענקי ועדיף להשקיע את הזמן בדברים החיוביים ולא איו המתסכלים.

 

דבר אחרון שכדאי לזכור? למרות ששאלות אלו יכולות להיות קשות לשאלה (והתשובות עוד יותר קשות לשמיעה), שמירה על קווי תקשורת פתוחים עם הרופא המטפל היא הדרך הטובה ביותר להבטיח שהוא/היא יקבלו את הטיפול האיכותי ביותר – הן מהטיפול הרפואי אנשי מקצוע כמו גם צוות המטפלים.

כתיבת תגובה